biuro@drabiknieruchomosci.pl
+48  661  110  200

O co chodzi z tą prowizją?

Prowizja dla biura zawsze budzi najwięcej emocji – kto ma zapłacić i ile ? Sprzedający i kupujący? I przede wszystkim za co?   

Wprowadziłam na kilka miesięcy promocję (słowo promocja zawsze przyciąga 🙂 – wszystko bez prowizji od klienta kupującego o czym poinformowałam szumnie wszystkich wokoło na Fabcebooku. Weszłam w buty kupującego, żeby przekonać się jak to jest z tą prowizją (wolę szczerze słowo wynagrodzenie), dlatego po każdej bezprowizyjnej prezentacji zadawałam klientom pytania co skłoniło ich do kontaktu właśnie z moim biurem, czy właśnie może to Zero Procent?

I zaczęły się pytania, wątpliwości – dlaczego bez prowizji? Czy to jest bezpieczna transakcja? Gdzie jest haczyk ? Skoro nie płacę to co jest nie tak? 

Spostrzeżenia:

  • najważniejsze jest bezpieczeństwo
  • brak prowizji od kupującego nie generuje większej liczby klientów i tym samym nie wpływa na czas sprzedaży (może inaczej jest w przypadku ofert najmu).
  • część klientów nawet nie zauważyła, że oferowana nieruchomość jest objęta programem kup bez prowizji
  • część klientów miała duże zastrzeżenia do faktu, że nie muszą płacić prowizji – wzbudzało to obawy, że transakcja nie jest dla nich bezpieczna, a biuro w tym wypadku nie ponosi odpowiedzialności
  • jedna osoba podjęła decyzję o zakupie nieruchomości i skontaktowała się ze mną tylko i wyłącznie dlatego, że nie musiała płacić prowizji (marna to szczerze powiedziawszy rekomendacja….)

Czas na wnioski 

Klienci nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać. Wydawałoby się, że brak dodatkowych opłat powinien przyciągnąć rzeszę zainteresowanych klientów, którzy normalnie mogliby być zniechęceni do kontaktu z biurem nieruchomości, ponieważ i tak na ogół są obciążeni opłatami związanymi z notariuszem. Co się okazało? Przede wszystkim bezpieczeństwo jest dla większości moich klientów priorytetem, dlatego też preferują zakup przez agencję nieruchomości. Słowem kluczem jest tutaj odpowiedzialnośćbiuro ponosi odpowiedzialność za wykonane na rzecz kupującego i sprzedającego czynności (ich zakres określa umowa pośrednictwa) i za to pobiera wynagrodzenie (jego wysokość jest ustalana indywidualnie z każdym klientem w umowie pośrednictwa). 

Nie wszystko da się w 100% sprawdzić, dlatego praca pośrednika jest obarczona ryzykiem. Aby jednak móc zagwarantować swoim klientom bezpieczeństwo jestem ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Żeby klient był objęty działaniem mojej polisy konieczne jest zawarcie umowy pośrednictwa.

Co dalej?

Wybrane oferty są oferowane bez prowizji od kupującego, aczkolwiek zachęcam do zawarcia umowy pośrednictwa z powodów opisanych powyżej. O innych zaletach współpracy z biurem, szczególnie przy sprzedaży wyłącznej przez jedno biuro, pisałam w innym poście Dlaczego warto sprzedawać przez Biuro

Na koniec

Nie można uzależnić prezentacji nieruchomości od podpisania wcześniej umowy pośrednictwa. Należy wytłumaczyć klientowi jakie korzyści dla niego płyną z zawartej umowy pośrednictwa, ponieważ biuro nie sprzedaje nieruchomości tylko usługę pośrednictwa.