4 czerwca 2020

Co trzeba wiedzieć zanim rozpoczniemy współpracę z Pośrednikiem

Pośrednik, Agent, Broker, Specjalista/ konsultant ds. Nieruchomości – to chyba jedyny zawód na rynku który funkcjonuje pod tyloma nazwami.

Obecnie synonimy, przed deregulacją nazwa Pośrednik była zarezerwowana tylko dla osób posiadających licencje zawodowe. Obecnie jest to zawód nie wymagający żadnych uprawnień, kursów, egzaminów – otwarty dla każdego bez względu na wykształcenie, posiadaną wiedzę. Ułatwienie? Na pewno nie dla osoby, która chciałaby skorzystać z usług pośrednika. Czym zatem należy się kierować przy wyborze agencji nieruchomości, której zamierzamy powierzyć sprzedaż, wynajem lub za pośrednictwem której chcielibyśmy zakupić lub nająć dom, mieszkanie?

Warto wiedzieć, że

– do grudnia 2013r. wydawane były przez Ministerstwo państwowe licencje dla pośredników którzy przeszli odpowiednie postępowanie kwalifikacyjne

– od stycznia 2014r licencje są fakultatywne czyli nieobowiązkowe, można odbyć specjalistycznie kursy w Stowarzyszeniach a następnie zdać egzamin, ale brak takie obowiązku powoduje, że na rynek trafiło wielu pseudo-pośredników, którzy kierują się jedynie chęcią zarobku, a nie dobrem klienta.

Dlatego warto zapytać pośrednika czy posiada licencję państwową (zobacz nasze licencje – odnośnik do naszej str) lub czy odbył odpowiednie szkolenia potwierdzone certyfikatami. Należy sprawdzić czy jest zrzeszony w Stowarzyszeniach Pośredników, uczestniczy w szkoleniach dzięki czemu jego wiedza jest cały czas aktualizowana. Jest to ważne w tak dynamicznie zmieniających się przepisach prawa.

Należy sprawdzić, czy agent posiada ubezpieczenie OC.

Warto zasięgnąć opinii wśród rodziny lub znajomych – rekomendowany to sprawdzony pośrednik. Rekomendacje i opinie również odnajdziemy w Internecie.

Strona internetowa – to przede wszystkim wizytówka każdej agencji – ponadto dowiemy się z niej m.in. od jak dawna agencja funkcjonuje na rynku, przeczytamy opinie klientów, zapoznamy się z ofertą, zobaczymy jak opisywane i fotografowane są nieruchomości.

Warto sprawdzić przy pomocy takich witryn jak Krajowy Rejestr Długów czy firma nie jest zadłużona. Dla firm nie będących dłużnikami wydawany jest Certyfikat Rzetelna Firma.

Umiejętnościom jakie powinien posiadać agent nieruchomości poświęcimy osobny artykuł.

Natalia Adamek-Drabik

One thought on “Co trzeba wiedzieć zanim rozpoczniemy współpracę z Pośrednikiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *